Държави в Африка
- Президентска република
- Президентска република с правителство, излъчвано от парламента
- Полупрезидентска република
- Парламентарна република
Държави в Северна Африка
В региона на Северна Африка са разположени Западна Сахара, Мароко , Алжир, Тунис , Либия и Египет. Те имат широк излаз на Средиземно море. Мароко има излаз и на Атлантическия океан, а Египет - и на Червено море. С изключение на Тунис, страните са големи по територия. Алжир е на второ място в Африка след Судан. Северноафриканските държави са богати на полезни изкопаеми,като нефт.Северна Африка е географски, културени исторически район част от континента Африка. В него се включват страните:
- Алжир
- Египет
- Западна Сахара
- Либия
- Мавритания
- Мароко
- Судан
- Тунис
- испанските анклави Сеута и Мелила
Канарските острови, Еритрея и Етиопия понякога също се причисляват към Северна Африка, както и Азорските острови иостровите Мадейра.
Магреб е наименование за Северозападна Африка, частта от Северна Африка, включваща само Алжир, Западна Сахара, Либия, Мавритания, Мароко и Тунис, т.е. изключваща долината на река Нил. В различните езици и контексти може да включва различни държави.
Някои от държавите, в частност Египет и Либия, са считани за част от Близкия Изток поради по-добрите им връзки със страните от югозападна Азия в сравнение с връзките с другите страни от Северна Африка.
Египет е държава на два континента, защото Синайският полуостров е част от Азия.
Държави в Южна Африка
Южна Африка е регион на континента Африка и включва държавите:
- Ангола
- Ботсуана
- Лесото
- Мадагаскар
- Малави
- Мавриций
- Мозамбик
- Намибия
- Република Южна Африка
- Свазиленд
- Замбия
- Зимбабве
Държави в Западна Африка
Западна Африка се нарича най-западният регион на континента Африка. Геополитически (според класификацията на ООН за субрегионите на континентите) Западна Африка включва 16 държави:
|
|
|
Географски в Западна Африка влизат и трите арабски държави Мароко (включително Западна Сахара), Алжир и Тунис, и част от Либия известни като региона Магреб (от арабски:запад).
С изключение на Мавритания всички останали страни са членки на Икономическата общност на западноафриканските държави(ECOWAS). В субрегиона Западна Африка също влизат остров Света Елена и британските задморски територии в Южния Атлантически океан.
На север региона граничи със пустинята Сахара, а на изток с линията между езерото Чад и планината Камерун.
Колониалните граници са се отразили във формирането на съвременните западноафрикански нации. Минавайки често през отделни етноси те са ги разделяли в две или повече държави.
Държави в Източна Африка
Източна Африка е регион на континента Африка, обикновено включващ Кения, Танзания и Уганда. За част от него се приемат и:
- Бурунди и Руанда, считани понякога за част от Централна Африка;
- Джибути, Еритрея, Етиопия и Сомалия, отделяни понякога към Африканския рог или Североизточна Африка;
- Мозамбик, Малави и Мадагаскар, нормално приемани за част от Южна Африка;
- Южен Судан, считан понякога за част от Централна Африка;
- Судан, обикновено причисляван към Североизточна Африкаи понякога Северна Африка.
Източно-Африканската общност e междуправителствен и търговски блок, състоящ се от Кения, Танзания и Уганда.